Šťastný.eu (http://xn--astn-8ra90d2a.eu)
     
500 Wii Points For Free - Wii.cooltre.com 

Oldies (1999): Medovina

22.02.2009, Happy, main   Bookmark and Share
Recept na přípravu medoviny z archivu (1999), zdroj internet. V praxi nikdy neověřeno, bez záruky!
V našich obchodech, zejména se zdravou výživou, se stále častěji začíná objevovat medovina. Někomu chutná více, někomu méně. Nákup v obchodě není ale jedinou cestou jak se medoviny napít. Můžete si ji zkusit připravit doma.

Co k tomu potřebujete?

- med
- kvasinky (popr. živná sůl)
- koření (máta peprná, lipový květ, meduňka)
- demižon potřebné velikosti (dle chutí a možnosti)
- korkový špunt do demižonu s kvasnou trubičkou a trošku plastelíny
- smaltovaná nebo nerezová nádoba

Začínáme

Nejprve si musíme připravit tzv. zákvas. Ten připravíme tak, že do menšího smaltovaného nebo nerezového hrnce dáme 1 litr vody a 100 - 150 g medu. Povaříme asi 10 minut, čímž roztok zbavíme nežádoucích mikroorganismů. Necháme vychladnout na teplotu 25 až 30 stupňů Celsia a poté přidáme kvasinky. (Nejlepší je použít kvasinky z Výzkumného ústavu včelařského v Libcicich, které mají v balení návod, živnou sůl a samozřejmě nechybí ani lahvička s kvasinkami. Stejně dobře nám však poslouží i vinné kvasinky z drogerie. Opět je třeba se řídit návodem). Uložíme do místnosti s teplotou 20 - 25 st. Celsia a vyčkáme 3 až 4 dny. Správný zákvas je kalný a při zamíchání pění.

Vaříme

Třetí či čtvrtý den po přípravě zákvasů vytáhneme velký smaltovaný či nerezový hrnec a můžeme se pustit do vaření. Pro dobrou uchovatelnost medoviny je třeba obsah alkoholu 14 až 18 %. Tohoto obsahu dosáhneme pokud do 7 litrů vody přidáme 3,5 kg (pro 14%) až 4,5 kg (pro 18% alkoholu) medu. Těchto 7 litrů si
rozdělíme na 2 části - 5 litrů a 2 litry.

Ve 2 litrech povaříme dvě až tři hrsti směsi máty, meduňky a lipového květů, necháme hodinu luhovat a scedíme.

Zbývajících 5 litrů nalejeme do hrnce a přidáme med. Dobře si zapamatujeme kam nám sahá hladina roztoku a v této výšce hladinu udržujeme doléváním čistě vody. Vaříme asi hodinu až hodinu a půl. Přitom mícháme a dřevěnou vařečkou sbíráme pěnu, která se nám tvoří. Poté hrnec odstavíme z plotny a necháme zchladnout na
25 až 30 st. Celsia.

Roztok nalejeme společně se scezeným vývarem z bylin do demižonu a přidáme zákvas, popr. živnou sůl dle návodu, který jsme získali při jejich nákupu. Demižon by měl být takové velikosti, aby byl naplněn asi z 80%, což je v našem případě asi 12,5 litrů.

Demižon opatříme kvasnou rourkou vloženou do korkového špuntů a utěsníme plastelínou.

Kvasíme a stáčíme

Takto připraveny demižon umístíme do temné místnosti s teplotou 22 - 28 st. Celsia a necháme proběhnout první bouřlivé kvašení, které probíhá 3 až 6 týdnu. (Pokud nemáme temnou místnost, můžeme demižon překrýt napr. dekou). Po ukončení kvašení (rourkou neprochází bublinky) počkáme ještě týden a provedeme 1. stočení.

Medovinu stačíme tak, aby tekutina dopadala z větší výšky a docházelo k odstranění nadbytečného oxidu uhličitého. Demižon musíme medovinou naplnit až po okraj. Poté opět opatříme kvasnou trubičkou a dáme na 2 až 3 měsíce dokvasit do sklepa při teplotě okolo 10 až 12 st. Celsia. Zbytek uložíme do láhve, kterou také opatříme kvasnou rourkou a používáme pro doplňování demižonu, protože ten musí být stále plný.

Po těchto 2 až 3 měsících medovinu opět stočíme z kalů, který se mám utvořil. Tentokráte se ale naopak snažíme, aby medovina přišla se vzduchem do styku co nejméně. Opatříme korkovou zátkou a necháme 3 až 9 měsíců vyzrávat. Poté stačíme do lahví.

Ten kdo má malou výdrž, může pít medovinu hned po druhém stočení, ale vyzrálá je mnohem chutnější.

Použita literatura:
  • HANDL, Bohuslav MUDr, Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství CSV, 1991
  • Dolské kvasinky, návod na použití

Šťastný.eu >>

blog comments powered by Disqus